.
Hlasujte pro Homera tady!:-)
Nový Jarní design od Calestin.
11. díl Chci zpět na farmu zde!


Perské kočky

30. července 2008 v 18:46 | Bára
Obrazek

Díky charakteru a nádhernému zevnějšku patří perská kočka mezi "aristokraty" v rodině koček. Obrazek

Perská kočka patří mezi plemena dlouhosrstých koček.

Původ tohoto plemene je velmi nejasný. Podle všeho se na jejím vývinu přičinily pouštní a asijské stepní kočky, žijící v dávné době na teritorii blízké Asie. Pravděpodobně je jejich vlastí je Turecko. Historické "zřeďování" perské kočky se v Evropě začíná v 16.až 17.století, kdy byla dovezena do Itálie a následně i do Francie. Perské kočky se dost rozšířily a získaly velikou oblibu.
Foto vera.gabi

Perská kočka je středních rozměrů. Je robustní.
Váží v rozmezí 3,5 až 7 kg.

Peršani mají hedvábnou, lechtavou, měkkou a dlouhou srst, což zvířeti dává zajímavý a přitažlivý vzhled. Okolo ramen a krku srst vytváří honosný "límec".
Zbarvení je různé. Rozlišujeme řádově 90 různých druhů. Uznána je černá, bílá, modrá, červená, krémová, liliová. Jednobarevné kočky nesmějí mít skvrny nebo značky, tzn. že zbarvení celého těla musí být celistvě jednotné. Barva čenichu nosu, polštářků tlap a kníru podle pravidel odpovídá základnímu zbarvení.

Je velká a masivní, s kulatým vypouklým čelem. Čelisti má plné. Kníry Obrazekjsou na pohled dlouhé. Brada je silná, čelisti široké, mocné,
Nos je maličký a krátký, avšak široký a zlehka zvednutý.
Uši mají trojúhelníkový tvar, jsou krátké, na koncích zakulacené, široce a nízko posazené, nakloněné dopředu, s chomáčky dlouhých vlasů uvnitř mušlí.
Oči mají všechny perské kočky velice přitažlivé. Ohromují svojí velikostí i tvarem. Jsou velké, silné, kulaté, široce posazené a výrazné. Barva je tmavě oranžová, modrá, měděná.

Foto vera.gabi

Kočky předepsaného zbarvení mají vlastní barvu očí. Tělo je masivní, silné, svalnaté, úměrně stavěné. Krk je krátký, trochu silnější. Hrudník je široký a hluboký. Ramena, záda a bedra mají silná. Nohy jsou krátké, rovné, výkonné, s dostatečně velkými vlasovými tlapami. Prsty jsou silné a sevřené, mezi nimi jsou chomáčky dlouhých vlasů.
Ocas není dlouhý, je spuštěn k zemi, huňatý, s lehce zatočeným konečkem. Perská kočka potřebuje každodenní důkladnou a pečlivou péči o srst. Obrazek

Perská kočka se vyznačuje přítulným charakterem a plnou důvěrou k člověku. Je spokojená a klidná. Její oddanost k člověku je možné přirovnat i k oddanosti psa.

Perské kočky se značkami na hlavě, tlapách a ocasu jsou řazeny do samostatného plemene - tzv. "point". Perská kočka se v porovnání s jinými plemeny prokazuje nejvyšším stupněm zdomácnění. Ztratila dokonce i schopnost lovit myši, krysy a nemůže být mimo domov. Tyto zvláštnosti charakteru, spolu s nádherným zevnějškem, z ní činí "aristokratku" mezi kočkami. Perská kočka je rozšířena v mnoha

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama